W pakiecie taniej

Jak zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych
kupując ebooki?

Strona główna » Komputery i Internet » Zarabianie w Internecie » HYIP. Najszybsza droga do bogactwa, czy... 
HYIP. Najszybsza droga do bogactwa, czy...

Piotr Obmiński

HYIP. Najszybsza droga do bogactwa, czy...

Kategoria: Zarabianie w Internecie
Wydawca: Złote Myśli

ISBN: 978-83-7521-174-0
Ilość stron: 143
Format: plik PDF

46,99 zł Zamów wersję elektroniczną

57,00 zł Zamów wersję drukowaną + elektroniczna gratis 258
 

Czy inwestować?

Co to jest HYIP?

HYIP to Program Inwestycyjny o Wysokiej Stopie Zysku, po angielsku High Yield Investment Program, którego to terminu słowo HYIP jest oczywiście anagramem.1

Są to inwestycje o naprawdę wysokiej stopie zysku, powinno się raczej powiedzieć „o ogromnej" stopie zysku, jeśli porównać ją z czymkolwiek innym, co jest dostępne dla normalnego Kowalskiego.

Programy Inwestycyjne o Wysokiej Stopie Zysku istnieją od wielu dziesięcioleci, jeśli nie dłużej, w każdym razie istniały na długo przed powstaniem Internetu. Były one jednak dostępne jedynie finansowej elicie, minimalne wkłady wynosiły miliony dolarów, a poza tym trzeba było mieć znakomite „dojścia". Takie HYIPy nadal z pewnością istnieją i nadal służą bogaczom i ludziom z „elity.2

Nie nimi będziemy się jednak w tej książce zajmować. Wraz z rozwojem Internetu pojawiły się bowiem Programy Inwestycyjne o Wysokiej Stopie Zysku, czyli HYIPy, dostępne dla zwykłych ludzi, nawet tych mniej zamożnych.

Stopa zysku jest w nich nadal bardzo wysoka, ta oferowana - od kilku procent miesięcznie, do ponad stu dziennie (!), przy czym ta, którą rzeczywiście płacono, i to dłużej niż kilka dni, sięga dziewięćdziesięciu procent miesięcznie3.

Programy Inwestycyjne o Wysokiej Stopie Zysku można by równie słusznie, jeśli nie słuszniej, określić jako Programy Inwestycyjne o Wysokim Ryzyku. Zyski są w nich bowiem ogromne, ale takie samo jest i ryzyko utraty całego wkładu. Jest to zresztą zgodne z ogólną zasadą dotyczącą inwestowania. Zresztą taka nazwa, choć znacznie mniej zachęcająca, także nie przekreślałaby całkowicie sensu takich programów - przecież Inwestycje Wysokiego Ryzyka to także całkiem akceptowana dziś forma inwestowania. Na przykład w nowo powstające firmy w wysoce technologicznych branżach, badania naukowe itd. Po prostu oczekiwane zyski muszą być odpowiednio wysokie, by to ryzyko miało sens.

HYIPy i pokrewne programy

Obok „czystych" HYIPów istnieje cała grupa pokrewnych programów, którymi nie będziemy się tutaj jednak specjalnie zajmować. Od paru lat najpopularniejszym rodzajem takichhyipo-podobnych programów są programy typu autosurf, czyli po prostu autosurfy. Autosurfy do niedawna były programami służącymi po prostu do pokazywania ludziom własnej strony internetowej, dla bardzo nielicznych także do oglądania innych stronek4, i nie miały z żadnym inwestowaniem nic wspólnego. Potem jednak ktoś wymyślił, że skoro niektórzy są gotowi płacić za pokazywanie własnych stron, to na tej bazie można stworzyć rodzaj HYIPa. No i zaczęło się.

Różnice między HYIPem a autosurfem są liczne, choć nie aż tak istotne. Dla mnie jednak autosurfy nie są specjalnie interesujące, miałem z nimi mało do czynienia i wcale nie żałuję. Widzę je jako w sumie piramidki, udające, jak zresztą zazwyczaj się dzieje, coś innego i „poważnego". Do tego wymagają od swoich użytkowników nie tylko pieniędzy, ale i codziennego surfowania, co ja odbieram jako nieprzyjemny przymus. A więc, jeśli Cię to interesuje, to nie ma problemu i z pewnością znajdziesz na ten temat sporo informacji, choćby w tych samych miejscach, o których ja tutaj mówię. Sam natomiast nie będę się już na ten temat wypowiadał.

Autosurfy są jeszcze stosunkowo najbardziej zbliżone do HYIPów, inne rodzaje w pewnym sensie pokrewnych programów, takie jak dublery, gry e-gold, czy randomizery, nie są dość poważną sprawą i nie mają większego powodu nas tutaj interesować. Będą one jeszcze raz przelotnie wspomniane w tej książce, i to tyle.

Czy naprawdę można zarobić?

Ryzyko jest ogromne, ale stopy zwrotu tak samo. Albo inaczej, jeśli wolisz - stopy zwrotu są ogromne, ale ryzyko także. Można więc tutaj cokolwiek zarobić?

Że istnieją HYIPy, na których da się sporo zarobić, nie ulega wątpliwości - oto tabela ukazująca dane dla kilku takich programów: czas ich dotychczasowego życia („Lifetime"), czas, przez jaki był monitorowany przez tę witrynę („Monitored"), status - czy w tej chwili temu serwisowi płaci („Paying"), czy dopiero czeka na wypłaty („Waiting"), względnie problem, nie płaci („Not Paying") albo już nie istnieje („Closed"), plus parę innych interesujących danych. Widzimy z tego, że istnieją programy, które zapłaciły już inwestorom 600% zainwestowanej sumy, i nadal płacą. W dodatku potrzeba na to było tylko 16 dni. A nie są to wcale HYIPy bardzo wysokiej klasy, raczej najzwyklejsze sieciowe HYIPy, jakich wiele.5

To są najlepiej płacące programy z tej tabeli, która jest o wiele dłuższa. Istnieją tam oczywiście i inne, nawet takie, które nie płacą po prostu ani grosza, bo są po prostu oszustwami. Większość jednak płaci, choć nie zawsze wystarczająco, by inwestor wyszedł na swoje. Żeby wszystko nie wyglądało aż tak dobrze, jak wynika z tabelki powyżej, oto jeszcze jedna, także z hyips-analysis.com/stat.php:

[..]

Zwróć proszę szczególną uwagę na program o nazwie SportsPointer, który wypłacił już właścicielom tego serwisu niesamowite 2065% i nadal płaci. Z drugiej strony w innym miejscu na tej witrynie podana jest informacja, że inni użytkownicy SportsPointer zgłaszają, że oni już wypłat nie otrzymują.6

[..]

Przypisy do fragmentu:

1 Z czego nawiasem wynika, że powinno się mówić „program typu HYI", a nie „typu HYIP", ponieważ „P" jest tu właśnie od słowa „Program".
2 Co zresztą jest jedną z najważniejszych przyczyn, dla których bogaci bez większego trudu stają się coraz bogatsi, zaś biedni muszą z całych sił walczyć, by nie stawać się coraz biedniejszymi. Zawsze tak było, taka jest natura kapitału, nie ma co tego demonizować, bo posmakowaliśmy już gorszych rzeczy. Tylko że dzisiaj, kiedy teoretycznie możliwości jednostki są nieograniczone, a wszelka informacja dostępna, nikt w szkole nie tłumaczy, w jaki sposób banki całkowicie legalnie rozmnażają pieniądze, podczas gdy Kowalski musi się zadowolić paroma procentami rocznie.
3 Co było płacone bez żadnych problemów czy zakłóceń przez 12 miesięcy. Potem miał stać się prywatny, ale wpadł w dość poważne kłopoty, co między innymi polegało na tym, że wielu ludziom wypłacił o wiele więcej, niż im się należało. Zresztą niewykluczone, że jeszcze będzie miał jakąś przyszłość. Sto dolarów włożone na początku w ten program i reinwestowane miesiąc po miesiącu, dałoby po roku 221331 dolarów i 49 centów.
4 Sam kiedyś miałem tego typu program i był całkiem popularny.
5 Te dane to zrzuty ekranu z witryny hyips-analysis.com, umieszczone tu za zgodą jej właściciela. Jest to witryna zawierająca bardzo interesujące i całkiem użyteczne dane statystyczne na temat HYIPów - zarówno obecnie działających, jak i już zmarłych, w dodatku w bardzo przystępnej graficznej postaci. Umieściłem tutaj te zrzuty, na wszelki wypadek - bo co by było, gdyby kiedyś ta witryna znikła albo zmieniała adres, a ta książka jeszcze była czytana?
6 Niestety tak dość często w tej dziedzinie bywa, że „duzi", jak choćby właściciele programów monitorujących, pieniądze dostają znacznie dłużej i rzetelniej, niż mali. Z drugiej jednak strony małe pieniądze jest często znacznie łatwiej dostać, niż duże. Takie są uroki inwestowania w HYIPY, poza tymi najwyższej klasy oczywiście.

To jest tylko część darmowego fragmentu tego ebooka.
Zarejestruj się za darmo w Złotym Klubie, a otrzymasz dostęp do ponad 170 darmowych oraz obszernych fragmentów płatnych ebooków.

Co Ci da członkostwo w Złotym Klubie?
  • darmowe ebooki (ponad 170)
  • specjalne rabaty
  • punkty lojalnościowe
  • możliwość udziału w forum dyskusyjnym
  • promocje
  • informacje o nowościach
Zarejestruj się teraz
  
Google AdSense
39,97 zł

Google AdSense

Poznaj sekrety Google. Dowiedz się jak zarabiać kilkadziesiąt dolarów dziennie, za pomocą własnej strony internetowej za pomocą największego na świecie systemy pośrednictwa w reklamie internetowej.

PROMOCJA