W pakiecie taniej

Jak zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych
kupując ebooki?

Strona główna » Hobby » Gotowanie » Przyjęcia okolicznościowe w praktyce 
Przyjęcia okolicznościowe w praktyce

Małgorzata Gajda

Przyjęcia okolicznościowe w praktyce

Kategoria: Gotowanie
Wydawca: Złote Myśli

ISBN: 978-83-7521-333-1
Ilość stron: 73
Format: plik PDF

19,97 zł Zamów wersję elektroniczną

29,97 zł Zamów wersję drukowaną + elektroniczna gratis 389
 

[...]

10. Ułożenie stołu

Organizując małe przyjęcie w domu, możemy pozwolić sobie na po-sadzenie gości zarówno przy stole okrągłym, owalnym (dającym po-czucie wspólnoty), jak i też tradycyjnym prostokątnym lub kwadratowym.

Aby zapewnić gościom komfort, powinniśmy pamiętać jednak o kilku zasadach.

Stoły powinny stać ok. 75 cm od ściany i ok.120 od drzwi i szaf, aby ich nie zastawiać. Jeżeli nie posiadamy tyle miejsca, można na czas przyjęcia wystawić drzwi z pokoju. Możemy również wykorzystać drzwi jako stół, kładąc je na dwóch kozłach.

Na każde nakrycie powinno się przeznaczyć ok. 60 cm długości bla-tu.

Krzesła należy ustawić równolegle do stołu i pamiętać, aby żaden z naszych gości nie siedział na miejscu, gdzie znajdują się nogi stołu.

Organizując przyjęcie dla większej liczby osób, zazwyczaj zestawia się ze sobą więcej stołów. W zależności od miejsca, jakim dysponuje-my, stoły można ułożyć w różne kształty. Najczęściej układa się je w kształt liter: T, U lub E.

Ustawienie stołu w literkę „T" jest najlepszym rozwiązaniem w prostokątnym pomieszczeniu. Gości honorowych powinno się sadzać na ramionach litery. Stół taki jest łatwo obsługiwać, gdyż jest do niego  dobry dostęp z każdej strony. Takie ustawienie ma jeszcze jedną zaletę - w każdej chwili można dostawić kolejny stół dla dodatkowych gości.

Ustawienie stołu w literę „E" można stosować tylko w dużych po-mieszczeniach, gdyż potrzebny jest odpowiedni odstęp między stołami.

Najczęściej stosowane jest ustawianie stołu na kształt litery „U". Goście honorowi powinni zajmować miejsce główne, dlatego po jego wewnętrznej stronie na środku nie stawia się krzeseł. Goście zajmują miejsca po obu stronach stołu. Minusem tego rozwiązania jest to, iż goście z wewnętrznej strony stołów siedzą do siebie plecami.

Na przyjęciu, w którym uczestniczą dzieci, można przygotować dla nich dodatkowy stół. Dzieci będą mogły wtedy swobodnie ze sobą rozmawiać, nie wtrącając się w rozmowy dorosłych.

11. Nakrycie podstawowe i rozszerzone

Organizując przyjęcie, musimy pamiętać o odpowiednim ułożeniu nakrycia na stole. W zależności od menu i rodzaju przyjęcia - można rozróżnić dwa typy ułożenia nakrycia, tj. nakrycie podstawowe oraz nakrycie rozszerzone.

Jednakże w obu typach istnieje ta sama zasada.

Sztućce układa się zawsze od wewnątrz na zewnątrz. Należy więc zacząć od sztućców do dania głównego. Po prawej stronie układamy noże i łyżkę do zupy, a po lewej stronie nakrycia kładziemy widelce. Jeżeli podajemy pieczywo i masło, po lewej stronie widelca powinniśmy położyć talerzyk do pieczywa, a na nim mały nóż do masła. Sztućce deserowe kładziemy powyżej nakrycia. Trzonek łyżeczki zwrócony w prawo, a widelca w lewo. Jeżeli podajemy na deser sery, powyżej nakrycia kładziemy nóż i widelczyk.

Kieliszek na napój do dania głównego powinniśmy ustawić nad czubkiem noża. Kieliszek na napój do przekąsek powinien stać nieco niżej i na prawo od kieliszka do dania głównego. Kieliszek do trzeciego napoju powinien stać powyżej obu pozostałych lub na lewo od kieliszka do dania głównego. Serwetkę kładziemy po lewej stronie nakrycia lub na talerzu.

W domu, gdy mamy za mało miejsca na stole na ułożenie całej zastawy i sztućców, możemy dokładać je na stół wraz z nowymi daniami.

Wykres podstawowy i rozszerzony ułożenia zastawy stołowej:

[...]

To jest tylko część darmowego fragmentu tego ebooka.
Zarejestruj się za darmo w Złotym Klubie, a otrzymasz dostęp do ponad 170 darmowych oraz obszernych fragmentów płatnych ebooków.

Co Ci da członkostwo w Złotym Klubie?
  • darmowe ebooki (ponad 170)
  • specjalne rabaty
  • punkty lojalnościowe
  • możliwość udziału w forum dyskusyjnym
  • promocje
  • informacje o nowościach
Zarejestruj się teraz
  
GPW III - Analiza techniczna w praktyce
39,97 zł

GPW III - Analiza techniczna w praktyce

GPW - Analiza techniczna w praktyce. Współczesna analiza techniczna i wynikające z niej metody i techniki inwestycyjne. Poznaj receptę na to, aby "wstrzelić" się w rynek!

PROMOCJA