INSERT INTO ebook_cms_stats_info (data, hash, ip, referer, agent, url) VALUES ('1713620248', 'afb84039e0dcddf2904b3874db6baba7', '3.144.252.140', '', 'Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)', '#sekrety_samoksztalcenia-ebook_fragment-347.html')


INSERT command denied to user 'motopremiu_ebook'@'86.111.241.11' for table 'ebook_cms_stats_info'INSERT command denied to user 'motopremiu_ebook'@'86.111.241.11' for table 'ebook_cms_stats_info' Ebook - Sekrety samokształcenia
W pakiecie taniej

Jak zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych
kupując ebooki?

Strona główna » Psychologia » Rozwój osobisty » Sekrety samokształcenia 
Sekrety samokształcenia

Jadwiga Płocka

Sekrety samokształcenia

Kategoria: Rozwój osobisty
Wydawca: Złote Myśli

ISBN: 978-83-7521-375-1
Ilość stron: 121
Format: plik PDF

19,97 zł Zamów wersję elektroniczną

24,98 zł Zamów wersję drukowaną + elektroniczna gratis 397
 

I WSTĘP

Witaj!

W XVI w. czeski myśliciel Commenius stwierdził, że nigdy nie jest za późno na naukę.

Kształcenie przez całe życie to inaczej kształcenie ustawiczne (continuing education). Jego celem jest ciągłe dokształcanie zawodowe, podążające za rozwojem techniki i technologii. Ten sposób kształcenia staje się konieczny z trzech powodów: w wyniku postępu technologicznego, starzenia się wiedzy, konkurencji na rynku oraz kurczącego się rynku pracy, a więc bezrobocia. Odświeżanie i uzupełnianie wiedzy jest konieczne, aby utrzymać odpowiedni poziom profesjonalizmu, zgodny z wymogami klienta. Tylko przedsiębiorstwa, które wytwarzają produkty wysokiej jakości, liczą się na rynku (bo jest olbrzymia na nim konkurencja - słabi giną), a do tego wymagany jest wyspecjalizowany personel i miejsca pracy są na ogół dostępne tylko dla osób posiadających wysokie kwalifikacje w poszukiwanej specjalności.

Jeśli jednak myślisz, że dopiero współcześnie zauważyliśmy ten fakt - to jesteś w błędzie.

Wyobraź sobie, że pierwsze ogłoszenie prasowe o kursach korespondencyjnych ukazało się w USA w 1700 roku. W Polsce w 1776 roku na Uniwersytecie Krakowskim podjęto próbę „listownego kształcenia rzemieślników". W latach 20. XX w. rozpoczęło działalność „radio edukacyjne". Pierwsza telewizja edukacyjna ruszyła w 1945 r. w USA z inicjatywy Uniwersytetu Stanowego Iowa. W Polsce natomiast w latach 1966-1971 powołano Politechnikę Telewizyjną, która oferowała program przygotowujący kandydatów na wyższe uczelnie i materiały pomocnicze dla studentów.

Inną ciekawostką w tej dziedzinie są uniwersytety transgraniczne, np. Uniwersytet Południowego Pacyfiku, który powstał w 1968 r. i jest własnością rządów 12 państw położonych na wyspach Pacyfiku. Obejmuje on swoim zasięgiem 33 miliony km kwadratowych Oceanu Spokojnego. Uczelnia ma trzy campusy, a w każdym kraju, w którym działa Uniwersytet, znajdują się centra egzaminacyjne. Większość studiów i kursów odbywa się metodą on-line. Innym przykładem jest Uniwersytet Arktyczny, świadczący usługi edukacyjne mieszkańcom obszarów położonych poza kołem podbiegunowym z biurem koordynacyjnym w Rovaniemi - stolicy fińskiej Laponii. Zasoby dydaktyczne dla tej uczelni przekazują 33 placówki naukowe USA, Kanady, Danii, Islandii, Finlandii, Norwegii, Rosji i Szwecji. Nauka oczywiście odbywa się również metodą on-line.

Co z tego wynika?

Wniosek jest jasny i prosty: aby nadążać za zmieniającą się rzeczywistością, należy uczyć się przez całe życie - czyli permanentnie. I to wcale nie jest wymysł naszych czasów - jak widać, zauważono tę konieczność już dużo wcześniej, a dziś uczą się także ci, których dzielą od uczelni setki kilometrów.

Ponadto rozwój technologiczny, którego jesteśmy świadkami, niejednokrotnie przekracza nasze wyobrażenia. Pozostaniemy w tyle, jeśli nie będziemy dotrzymywać kroku. I tu na ratunek przychodzi nam edukacja, gdyż przygotuje nas do pracy i życia, pozwoli zrozumieć świat, „odświeżyć" wiedzę, nadążyć za zmianami. Wiadome jest skądinąd, że wysoka technologia, a taką jest technologia informacyjna, trafia zdecydowanie szybciej do tych, którzy są lepiej wykształceni.

Zauważ - e-nauczanie staje się przemysłem XXI wieku. Powszechność i konieczność edukacji jest zauważana i powinna stać się najwyższym priorytetem w społeczeństwie informacyjnym. Przedsiębiorcy, inżynierowie i technicy, a także nauczyciele to grupy ludzi, które nie mogą ignorować faktu, że informacja zaczyna odgrywać rolę podstawowego i coraz częściej decydującego czynnika produkcyjnego, stajemy się bowiem Cywilizacją Informacyjną.

Czy Ty jesteś otwarty na wyzwanie, które stawia współczesna rzeczywistość, czy podejmowałeś próby samokształceniowe?

Uczestniczyłeś w szkoleniach? A może czas pomyśleć o samokształceniu i samodoskonaleniu?

Warto przemyśleć te zagadnienia i podjąć decyzję.

Chciałabym podzielić się z Tobą moimi doświadczeniami, które zdobywałam przez długi czas, najpierw jako studentka zaocznych studiów, a potem jako nauczyciel i konsultant słuchaczy kształcących się systemem zaocznym. Znam doskonale uczucia porażki i zniechęcenia, które to dopadały mnie w trakcie nauki, a potem pracy. Studiując, musiałam dochodzić metodą prób i błędów, szukać właściwej drogi prowadzącej do efektu końcowego. Nie było bowiem dostępnych poradników wskazujących jak nauczyć się uczyć samemu w domu.

Pamiętam też moje pierwsze kroki w pracy ze słuchaczami. Uzbrojona w teoretyczną wiedzę chciałam jej jak najwięcej przekazać słuchaczom. Niestety czas zajęć był ograniczony. Porażka. A tak się starałam. I ten niedosyt po zajęciach, złość na siebie, że nie tak powinnam je prowadzić.

Miałam jednak szczęście znaleźć się w zespole niezwykle doświadczonych nauczycieli konsultantów, którzy bardzo chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Słowa wypowiadane przez nich nie były słowami mentorów, ale ludzi, którym na sercu leżało dobro słuchacza i efektywność jego kształcenia. Spotkania z nimi pozwalały zyskać więcej niż czytanie wielotomowych dzieł. To więcej, to była ilość i wartość doświadczeń ukazujących sposób prowadzenia zajęć, sposób uczenia się słuchacza dorosłego kształcącego się systemem zaocznym, sporządzania notatek, pisania prac kontrolnych, kontaktowania się z konsultantem czy wreszcie przygotowania się do egzaminu przedmiotowego. Systematyczne spotkania tego zespołu pozwalały na wyjaśnienie wielu pozornie prostych, a w rzeczywistości niezwykle trudnych problemów stojących przed uczącym się. I wtedy dopiero zrozumiałam, jakie błędy popełniałam w trakcie swoich studiów, a potem w samodzielnym prowadzeniu pierwszych zajęć. Wracałam zresztą do ich doświadczeń wielokrotnie - pytając i zawsze uzyskując wyczerpujące odpowiedzi.

To była niezwykła pomoc. Dlatego chciałabym oddać innym to, co otrzymałam, gdy byłam w potrzebie.

Dlaczego Ci o tym wszystkim opowiadam?

Ponieważ życie jest ciągłym zmaganiem się z przeciwnościami losu stającymi na naszej drodze i warto być otwartym na doświadczenia innych, aby popełniać jak najmniej błędów - dzisiaj nie ma czasu na popełnianie błędów.

Sekrety samokształcenia są esencją moich spostrzeżeń, obserwacji i doświadczeń. Chciałabym, abyś po przeczytaniu tej książki osiągnął obrany cel, aby poziom Twych aspiracji i motywacji wzrastał wraz z kontynuowaniem kształcenia. Wizja przyszłości niech Ci doda odwagi, która będzie stale podniecać płomień motywacji do osiągania kolejnych celów, jak czyniła to ze mną.

Moim celem jest powiedzieć Ci tyle, ile potrafię, służyć doświadczeniem, na ile potrafię. Życząc Ci sukcesów w pracy samokształceniowej, powiem jednocześnie: pamiętaj, że zwycięzcą jest ten, kto wytrwa do końca.

Tekst podzieliłam na pięć części, zawierając w każdej z nich najważniejsze informacje i wskazówki. Ponieważ posiadam wykształcenie techniczne, cechuje mnie ścisłość rozumowania. Nie będzie zatem tzw. „lania wody", lecz tekst, w którym każde słowo ma swoją ważność.

I tak rozmowę z Tobą zaczynam od wprowadzenia Cię w gąszcz pojęć i definicji, traktując je jako alfabet służący do naszego porozumiewania. Następnie przybliżam Ci tajniki samokształcenia, ponieważ ono jest podstawą kształcenia dorosłych. Podaję, oparte na własnych doświadczeniach, propozycje organizacji tegoż kształcenia, które możesz modyfikować według własnych potrzeb i wymagań, masz jednak punkt wyjścia do działań własnych. Kolejna część to przykład na uczestnictwo w kształceniu z wykorzystaniem oferty szkoły publicznej lub niepublicznej, organizującej edukację dorosłych systemem zaocznym. I na koniec słów kilka o e-edukacji, coraz szerzej wykorzystywanej tak przez uczelnie wyższe, jak i instytucje branżowe w celu organizacji studiów on-line lub e-szkoleń.

Wszystkie opisane formy kształcenia wymagają umiejętności organizacji procesu samokształcenia, który jest ich podstawą. Stąd też proponuję, abyś bardzo uważnie przeczytał tę część, która traktuje o samokształceniu - wszystkie informacje tam zawarte przydadzą się, bez względu na to, jaką formę kształcenia obierzesz. A że obierzesz, to nie mam co do tego najmniejszej wątpliwości.

Współczesna rzeczywistość bombarduje nas wciąż nowinkami technologicznymi, stajemy się społeczeństwem żądnym informacji. Zatem stać w miejscu bez zainteresowania się tym, co się wokół nas dzieje, to jakby cofać się w czasie. Dzisiaj każde dziecko - od najmłodszych lat - stara się podążać za informacją, a więc my, dorośli, nie możemy pozostać w tyle, bo cóż dziecku odpowiemy na jego pytania? Przygotujmy się więc do nowych ról!

I na koniec - chciałabym przeprosić wszystkie Panie czytające tę pozycję. Ten tekst jest kierowany tak do kobiet, jak i do mężczyzn. Użyłam końcówek pojedynczych w rodzaju męskim nie dlatego, że chcę rozmawiać tylko z mężczyznami, ale jedynie dla lepszej przejrzystości tekstu nie zastosowałam łamańców w stylu „otrzymałam/em". Mam nadzieję, że Panie mi wybaczą i z równą co mężczyźni ciekawością tekst ten przeczytają. Tym bardziej w to wierzę, iż jak moje doświadczenie zawodowe wskazuje, kobiety są bardzo otwarte na kształcenie, bardzo zmotywowane i bardzo systematyczne.

To jest tylko część darmowego fragmentu tego ebooka.
Zarejestruj się za darmo w Złotym Klubie, a otrzymasz dostęp do ponad 170 darmowych oraz obszernych fragmentów płatnych ebooków.

Co Ci da członkostwo w Złotym Klubie?
  • darmowe ebooki (ponad 170)
  • specjalne rabaty
  • punkty lojalnościowe
  • możliwość udziału w forum dyskusyjnym
  • promocje
  • informacje o nowościach
Zarejestruj się teraz
  
Google Analytics
29,69 zł

Google Analytics

Czego nie wiesz o swojej stronie www, czyli profesjonalna analiza ruchu w Twoim serwisie dzięki Google Analytics. 55 raportów dzięki którym możesz dokładnie analizować ruch na Twojej stronie www.

PROMOCJA