W pakiecie taniej

Jak zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych
kupując ebooki?

Strona główna » Nauka i edukacja » Języki obce » Szybka nauka języków obcych 
Szybka nauka języków obcych
To jest nasz HIT !!!

Paweł Sikoń

Szybka nauka języków obcych

Kategoria: Języki obce
Wydawca: Złote Myśli

ISBN: 978-83-7521-384-3
Ilość stron: 71
Format: plik PDF

29,90 zł Zamów wersję elektroniczną

39,90 zł Zamów wersję drukowaną + elektroniczna gratis 404
 

WPROWADZENIE

Cieszę się, że jesteś. Być może przywiodła Cię tutaj ciekawość lub chcesz się szybko i z przyjemnością nauczyć języka obcego, a może przybywasz z jeszcze innego powodu. Tak czy inaczej: Witaj w gronie ludzi pragnących się szybciej rozwijać i ceniących swój czas.

Cały temat szybkiego uczenia się języków jest bardzo obszerny. Stworzono wiele systemów i technik nauki. My jednak zajmiemy się tymi absolutnie najskuteczniejszymi, tak żebyś osiągnął jak najwięcej w jak najkrótszym czasie.

Moja przygoda z językami obcymi - jak prawie u każdego - zaczęła się w szkole, a mianowicie już w podstawówce, gdzie miałem lekcje języka angielskiego i niemieckiego. Moje osiągnięcia językowe były nikłe, a właściwie - żadne. Po ośmiu latach nauki zorientowałem się, że w rzeczywistości w dalszym ciągu ogromną trudność sprawia mi posługiwanie się tymi językami.

Coś tu jest nie tak - pomyślałem. Zakupiłem więc chyba wszystkie dostępne na polskim rynku publikacje poruszające temat efektywnej nauki. Byłem na różnego rodzaju szkoleniach. Jednak nigdzie nie znalazłem dokładnie tego, czego szukałem, czyli przepisu na błyskawiczne osiągnięcie niezależności językowej.

Testowałem różne znane mi techniki, tworzyłem nowe i modyfikowałem stare, łączyłem i sprawdzałem, co działa, a co nie. Po długim okresie intensywnej pracy odkryłem system, dzięki któremu możesz błyskawicznie nauczyć się języka.

Niniejsza publikacja zawiera minimum teorii oraz szereg ćwiczeń, których celem jest zastosowanie tej wiedzy w praktyce. Jeżeli chcesz maksymalnie z niej skorzystać - wykonuj wszystkie ćwiczenia. Pamiętaj, że samo czytanie bez działania nic Ci nie da. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że to wszystko działa. Jednak nie przekonasz się o tym, jeżeli tego nie sprawdzisz.

Cały ebook jest krótki i napisany bardzo prostym, zwięzłym językiem. Przeczytałem wiele grubych, trudnych książek i wiem, że czytanie tego typu publikacji nie sprawia żadnej przyjemności, a tylko męczy. Ponieważ szanuję Twój czas - nie znajdziesz tutaj wielu niepotrzebnych, jak to w większości tego typu książek bywa, stron. Ten ebook jest pigułką, którą już dawno powinieneś połknąć. Tak więc zacznijmy tę wspaniałą podróż i zobaczmy, jak wielkie umiejętności ukryte są w Twoim umyśle.

Rozdział I PRZYCZYNY NIEPOWODZEŃ W NAUCE

Jak już wcześniej pisałem, do momentu, gdy postawiłem sobie jasno sprecyzowany cel: „Będę potrafił nauczyć się każdego języka obcego w kilka miesięcy, dobrze się przy tym bawiąc" - nauka języków przysparza mi ogromne problemy. Przyjrzyjmy się, co mogło być tego przyczyną.

1. Brak motywacji

W rzeczywistości brakowało mi tej wewnętrznej, pobudzającej do działania motywacji, która jest podstawowym warunkiem osiągania sukcesu w każdej dziedzinie. Spowodowane było to brakiem konkretnie wyznaczonych celów dotyczących języków. A prawda jest taka, że gdy nie mamy odpowiedniej motywacji, nie mamy też zaangażowania i determinacji, a ich miejsce zajmują zniechęcenie i rozczarowanie.

Często gdy przymierzałem się do nauki, nie wiedziałem, od czego zacząć. Prowadziło to do zniechęcenia i odkładania nauki na później. Teraz, gdy na to patrzę z perspektywy czasu, jest dla mnie oczywiste, że nie mogłem biec, gdyż nie miałem określonej drogi do przebycia i nie wiedziałem dokąd zmierzam. Powodowało to częste napotykanie ślepych uliczek.

2. Ograniczające przekonania

W szkole - jak prawie każdy - nabrałem wielu ograniczających przekonań dotyczących nauki. Oczywiście do momentu, kiedy stałem się świadomy tych ograniczeń i natychmiast się ich pozbyłem. Wcześniej nie miałem pojęcia, że nauka języków może być prosta i przede wszystkim przyjemna. Jak uważasz - dziecko ogranicza się, myśląc, że nauka jest trudna?

3. Brak odpowiednich narzędzi

Gdy zasiadałem do nauki, przepełniało mnie zniechęcenie, wynikające z zagnieżdżonych we mnie złych przekonań i braku jasno sprecyzowanych celów. Oprócz tego po prostu nie wiedziałem, jak mam się uczyć, żeby robić duże postępy i dobrze się przy tym bawić. Po przetestowaniu wielu technik muszę przyznać, że nawet te najmniej skuteczne przynosiły o niebo lepsze efekty niż te tradycyjne, wręcz średniowieczne metody. Ty jednak już niebawem poznasz tylko te najbardziej skuteczne i zaczniesz je stosować w praktyce.

4. Brak ciągłego kontaktu z językiem obcym

Gdy byliśmy małymi chłopcami i dziewczynkami, nauczyliśmy się jednego z najtrudniejszych języków świata - głównie przez to, że byliśmy bombardowani nim ze wszystkich stron.

Tak więc w Twoim wypadku wymarzoną sytuacją byłoby: mieszkać w kraju, gdzie ze wszystkich stron jesteś otoczony językiem, którego się uczysz. Gdy jednak tak nie jest, w pewien sposób jesteś pod tym względem nieco ograniczony. Dlatego jest ważne, żeby stworzyć sobie najbardziej sprzyjające ku temu środowisko.

Dzięki temu ebooków posiądziesz wszystkie umiejętności, dzięki którym osiągniesz pełen sukces w nauce języków i wytworzysz efekt synergii. Zaczniesz gnać do przodu jak rozpędzona lokomotywa, a wtedy nawet gruby mur nie będzie w stanie Cię zatrzymać. Gdy do tego dojdzie - Twoja nauka stanie się niesamowicie skuteczna, efektywna i przyjemna.

Rozdział V CIĄGŁE OBCOWANIE Z JĘZYKIEM

Jak widzisz, uczenie się języków może być zajęciem łatwym i przyjemnym, wystarczy tylko trochę inaczej przetwarzać informacje.

Jednak sama nauka słówek, motywacja, techniki - to nie wszystko. Musisz być ze wszystkich stron otoczony językiem. Stworzyć ku temu odpowiednie środowisko i przełamać odpowiednie bariery psychiczne. Ważne jest, żebyś ograniczał swoje otoczenie polskojęzyczne i koncentrował się na tym, co dotyczy świata języka obcego.

1. Słuchanie

Jedną z najważniejszych przyczyn tego, że dzieci tak niewiarygodnie szybko uczą się języka, jest fakt, że ze wszystkich stron go słyszą. Dorośli przebywający za granicą ze swoimi dziećmi uczą się języka znacznie wolniej niż ich pociechy. Oczywiście nie jest to spowodowane tym, że nie brakuje im umiejętności do takich osiągnięć językowych, ale dzieję się tak dlatego, że dzieci otaczają się dźwiękami języka obcego znacznie „intensywniej". Słuchają radia, oglądają telewizję, bawią się ze swoimi rówieśnikami itd., podczas gdy dorośli nie oglądają telewizji i nie słuchają radia, tłumacząc sobie, że to nie ma sensu, bo i tak nic by nie zrozumieli. Przeważnie nawet podczas rozmów używają swojego języka ojczystego. Dzieci się w ten sposób bawią i wcale im to nie przeszkadza. Dlatego każde dziecko uczy się języka, który je otacza. Tylko te dzieci, które wychowują się wśród głuchoniemych, nie nauczą się mówić.

Słyszałem o pewnym dziecku, które we wczesnych latach swojego dzieciństwa miało ciągły kontakt z aż trzema językami. Powodem tego były częste podróże i przeprowadzki rodziców. Ostatecznie okazało się, że świetnie potrafi porozumiewać się wszystkimi trzema językami, które je otaczały.

Zacznij otaczać się ze wszystkich stron dźwiękami języka. Słuchaj cały czas różnych nagrań. Nie przejmuj się tym, że nic nie rozumiesz, po jakimś czasie to się zmieni. Możesz słuchać audiobooków, radia, native speakera itd. Puść je i zrób tak, byś przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, zawsze, kiedy możesz, był otoczony językiem. Masz to słyszeć, a nie słuchać. Inaczej mówiąc - robisz to, co zawsze robisz, a nagranie idzie w tle. Robiąc cokolwiek, możesz przy okazji słuchać nagrań, na przykład czytając książki, sprzątając, podróżując itp. Od kiedy są przenośne odtwarzacze, nie ma z tym już żadnego problemu. Możesz puszczać sobie nagrania nawet wtedy, gdy oglądasz jakiś film. Najważniejsze, aby cały czas być tymi dźwiękami otoczonym i nie chodzi mi tu bynajmniej o jakieś głośne ich słuchanie. Przy oglądaniu TV możesz przecież to robić ze znikomą głośnością.

Podczas takiego ciągłego słuchania (słyszenia), oprócz lepszego rozumienia, gramatyka wchodzi Ci przy okazji, bo słowa w zdaniach są przecież poprawnie gramatycznie poukładane. Wkuwanie reguł gramatycznych na pamięć po prostu w tym wypadku mija się z celem. Jednakże nie jest to użyteczne, jeśli chcesz komuś wytłumaczyć całą zasadę używania czasu Perfekt w języku niemieckim lub czegoś podobnego. Mogę Ci powiedzieć, ze znajomość regułek gramatycznych potrzebna jest wyłącznie przy rozmowie z nauczycielami języka. W każdej innej sytuacji życiowej chodzi o naturalną znajomość tego, co i jak mówić, a to uzyskujesz poprzez ciągły kontakt z językiem.

Język obcy ma z reguły wiele dźwięków, których nie jesteśmy w stanie fizycznie usłyszeć. Profesor Alfred Tomatis przez wiele lat zajmował się problematyką głosu i słuchu zarówno wśród śpiewaków i muzyków, jak i innych ludzi. Badania profesora wykazały ścisłą zależność pomiędzy słuchem a głosem. Dlatego nie ma się co dziwić, że mamy nieprawidłową wymowę i akcent. Możemy jednak zacząć słyszeć te dźwięki, ale dopiero po ich „przyswojeniu". Drogą ku temu jest częste słuchanie wymowy obcego języka. Na początku dźwięki te będą stanowić dla ciebie zwykłe tło, jednak po jakimś czasie Twój umysł przyzwyczai się do nich. W ten sposób melodia języka, akcent i rytm mowy będzie stawał się coraz Ci bliższy.

Również świetną metodą obcowania z językiem jest odsłuchiwanie tekstu, którego ogólną treść i sens już bardzo dobrze znamy. Wtedy już na samym początku możesz domyślać się znaczenia poszczególnych wyrazów. Możesz do tego wykorzystać program do głośnego odczytywania tekstu. Jest to bardzo proste. Wystarczy skopiować do odpowiedniego okienka takiego programu np. angielski tekst, wy-brać rodzaj głosu - męski, żeński - i słuchać. Proponuję nagrać go sobie na odtwarzacz mp3 lub kasetę i jak najczęściej odsłuchiwać. Po jakimś czasie uświadomisz sobie, że wszystko rozumiesz. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie wydrukowanego tekstu nagrania. Na początku przy tym „bełkocie" łatwiej Ci będzie wychwycić masę nowych słówek i zwrotów, jednocześnie czytając. Polecam tak-że serwis http://www.voanews.com. Znajdują się tam gotowe audycje, z pełnymi skryptami do równoczesnego słuchania i czytania.

To jest tylko część darmowego fragmentu tego ebooka.
Zarejestruj się za darmo w Złotym Klubie, a otrzymasz dostęp do ponad 170 darmowych oraz obszernych fragmentów płatnych ebooków.

Co Ci da członkostwo w Złotym Klubie?
  • darmowe ebooki (ponad 170)
  • specjalne rabaty
  • punkty lojalnościowe
  • możliwość udziału w forum dyskusyjnym
  • promocje
  • informacje o nowościach
Zarejestruj się teraz
  
GPW II - Papiery wartościowe w praktyce
39,97 zł

GPW II - Papiery wartościowe w praktyce

Dołącz do prawie 2000 czytelników, którzy zaufali autorowi, poznaj pakiet porad, jak stać się skutecznym inwestorem i zostań rekinem giełdowym! Odkryj akcje i kontrakty terminowe futures - i zacznij zarabiać na...

PROMOCJA