INSERT INTO ebook_cms_stats_info (data, hash, ip, referer, agent, url) VALUES ('1714060075', 'af0fa05a58a2d13aa70a237586a2f452', '3.133.121.160', '', 'Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)', '#upadlosc_nie_jest_kleska-ebook_fragment-259.html')


INSERT command denied to user 'motopremiu_ebook'@'86.111.241.11' for table 'ebook_cms_stats_info'INSERT command denied to user 'motopremiu_ebook'@'86.111.241.11' for table 'ebook_cms_stats_info' Ebook - Upadłość nie jest klęską
W pakiecie taniej

Jak zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych
kupując ebooki?

Strona główna » Biznes i praca » Prowadzenie własnej firmy » Upadłość nie jest klęską 
Upadłość nie jest klęską

Jacek Jerzycki

Upadłość nie jest klęską

Kategoria: Prowadzenie własnej firmy
Wydawca: Złote Myśli

ISBN: 978-83-7521-263-1
Ilość stron: 70
Format: plik PDF

24,97 zł Zamów wersję elektroniczną

29,97 zł Zamów wersję drukowaną + elektroniczna gratis 23
 

WSTĘP
CZYLI DLA KOGO I O CZYM JEST TA KSIĄŻKA.

Prowadzisz lub prowadziłeś firmę. Zakładałeś ją i z dużym wysiłkiem budowałeś od zera. Jesteś z nią związany nie tylko finansowo, a może nawet nie przede wszystkim finansowo. Ta firma to kawał Twojego życia, to Twoje dziecko.

Na swoje dziecko patrzy się zawsze z dużą dozą emocji, mniej obiektywnie. To normalne, ale w przypadku firmy może mieć daleko idące konsekwencje. O ile walka o to, żeby dziecku było jak najlepiej jest czymś normalnym i zrozumiałym, o tyle walka o egzystencję firmy za wszelką cenę jest na ogół zabójcza zarówno dla firmy jak i dla jej właściciela.

Łatwo tak mówić z dystansu, ale gdy rzeczy się dzieją, gdy targają człowiekiem emocje, nadzieje i obawy, gdy pojawiają się kolejne pomysły na uratowanie sytuacji, o racjonalne myślenie znacznie trudniej.

Warto wtedy posłuchać rady kogoś, kto to przeżył na własnej skórze, kto zna z autopsji te wszystkie stany ducha. Przeżył kolejną euforię, że wreszcie znalazł się środek na narastające problemy. Przeżył rozczarowanie i zwątpienie, gdy kolejna szansa okazała się mirażem. Wie, co to apatia i odrętwienie, gdy nie widać możliwości ruchu, gdy zewsząd dopadają Cię coraz bardziej nerwowi wierzyciele, gdy dłużnicy widząc, że słabniesz, zachowują ledwie cienkie pozory przyzwoitości i mówi.-1, że zapłacą jak tylko będą mieli, lub szukają byle pretekstu, żeby odmówić zapłaty.

Na którymkolwiek etapie tej drogi w dół się znajdujesz, zawsze możesz wybrać lepiej lub gorzej. Zawsze masz możliwość lepszej lub gorszej ochrony swojej rodziny, swojego majątku. Zależy to od tego, kiedy właściwie ocenisz sytuację. Ale pamiętaj: im później zaczniesz działać racjonalnie, tym mniejsze masz szanse wyjścia bez szwanku, tym więcej stracisz, gdy sytuacja wymknie się spod kontroli. Jeżeli zaś w odpowiednim czasie podejmiesz właściwe kroki, możesz z tego wyjść bez szwanku, albo z niewielkimi stratami.

Nie chcę przez to powiedzieć, że jedynym racjonalnym wyjściem w kłopotach jest ogłoszenie upadłości. Chodzi mi o to, że prowadząc interes trzeba zawsze mieć na uwadze i taką możliwość, jako jeden z wariantów rozwoju zdarzeń. Nie wolno przyjmować postawy typu „nawet nie mów słowa upadłość". To się może srodze zemścić. Zwłaszcza, że zgodnie z nowym prawem upadłościowym wierzyciele mogą zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości nawet po zakończeniu przez Ciebie działalności. Mają na to rok. Upadłość można ogłosić także w stosunku do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, nie tylko, jak się powszechnie sądzi, w stosunku do spółek prawa handlowego.

Zobaczysz, że w niektórych sytuacjach przygotowywanie upadłości może być działaniem, które nie musi się jej ogłoszeniem skończyć, ale jest po prostu równolegle prowadzoną procedurą na wypadek gdyby działania ratunkowe się nie powiodły.

Jeśli to, co powyżej przeczytałeś przynajmniej trochę pokrywa się z Twoimi przemyśleniami i przeżyciami, jeżeli chciałeś rozwinąć fajną firmę i coś Ci nie wyszło, ta książka jest właśnie dla Ciebie.

Jeśli założyłeś firmę po to, by zbankrutować, pewnie już masz wszystko dobrze zaplanowane i niewiele z tego, co dalej napisane, będzie dla Ciebie użyteczne.

ROZDZIAŁ 4

CO WARTO ZROBIĆ ZAWCZASU?

Jak już widzisz, nawet jeśli przewidujesz, że wszystko będzie dobrze (a tak przewiduje każdy, kto się bierze za biznes), warto mieć przygotowany scenariusz na wypadek porażki. Tym bardziej, że pewne ruchy można wykonać w celach przede wszystkim prewencyjnych. Chociaż wszystko, co dzieje się wokół upadłości jest dość rozciągnięte w czasie, niektóre działania mogą być niewykonalne, albo trudniejsze do zrealizowania, a co za tym idzie - bardziej kosztowne.

Trzeba sobie uświadomić, że każdy biznes, to nie tylko nadzieja na niezłe zarobki. To także ryzyko. To ryzyko możesz ograniczyć, jeśli będziesz o tym od początku poważnie myśleć. Pamiętaj, że w znakomitej większości przypadków, przedsiębiorca odpowiada - a więc ryzykuje - całym swoim majątkiem. Niektóre sytuacje mogą Cię od niej uwolnić, ale trzeba spełnić ściśle określone warunki.

Zakres odpowiedzialności osobistej

Z wyjątkiem spółek kapitałowych (czyli spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością), przedsiębiorca odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem. W spółkach kapitałowych odpowiedzialność ta dotyczy zarządu, ale pod pewnymi warunkami można się od niej uwolnić.

Odpowiedzialność jest solidarna - zarówno członków zarządu spółek kapitałowych, jak też wspólników spółek osobowych. Wynika stąd, że można odpowiadać za zobowiązania, o których się nie wiedziało!

W spółkach kapitałowych zarząd może uniknąć odpowiedzialności osobistej, jeżeli w ciągu 14 dni od powzięcia wiadomości o niewypłacalności spółki, złoży w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Widać, że czas, jaki pozostaje na podjęcie tak ważnej decyzji, jest bardzo krótki. Samo przygotowanie dokumentów na ogół trwa dłużej, szczególnie, jeśli korzysta się z usług firmy księgowej, a nie ma własnego działu finansowo-księgowego.

W praktyce, jeśli już rzeczywiście taka sytuacja się przydarzy, warto nawet złożyć wniosek niekompletny, żeby tylko dochować terminu. Sąd wezwie wtedy do uzupełnienia braków formalnych, na co już będzie nieco więcej czasu, ale termin zostanie zachowany, a to może mieć kluczowe znaczenie dla ochrony Twojego majątku.

Jeśli w międzyczasie zajdą zdarzenia, które uratują firmę, można zawsze wniosek wycofać przed rozpatrzeniem. Wierzyciele na ogół o całej sprawie nic nie będą wiedzieć, a Ty będziesz chroniony. Rzecz ma zasadnicze znaczenie, zwłaszcza, że zobowiązania spółek kapitałowych często o kilka rzędów wielkości przekraczają majątek członków zarządu.

I tu jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Odpowiedzialność osobista w spółkach kapitałowych spada na zarząd, a nie na udziałowców. Możesz być zatrudniony jako członek zarządu, nie mieć udziałów w spółce, ale to właśnie Ty odpowiadasz. Trzeba więc pamiętać, że fakt, iż właściciel lub udziałowiec podejmie jakąś decyzję nie zdejmuje z Ciebie odpowiedzialności. Nie bardzo to się zgadza z potocznym rozumieniem spółki, ale taka jest właśnie uroda spółki kapitałowej.

Majątek takiej spółki jest - nawet dla jedynego udziałowca - majątkiem cudzym. To zarząd odpowiada za zarządzanie cudzym majątkiem. Ta odpowiedzialność może też mieć charakter karny, jeśli udziałowiec lub członek zarządu będzie majątkiem spółki rozporządzał bez zachowania kodeksowych procedur. Może pamiętasz głośną swego czasu aferę Grobelnego i jego Bezpiecznej Kasy Oszczędności. Otóż on w efekcie odpowiadał nie za to, że nie wypłacił ludziom zdeponowanych pieniędzy, ale za to, że okradł spółkę, której był jedynym udziałowcem. Tak więc szczególnie w przypadku takich spółek trzeba dbać o stronę formalną wszystkich zdarzeń.

Widzisz więc, że im większa firma, tym większe ryzyko związane z jej prowadzeniem. Dlatego oprócz tego, żeby zadbać o właściwe wykonywanie swojej części obowiązków związanych z zarządzaniem, trzeba wszystkim pozostałym - czy to członkom zarządu w spółkach kapitałowych, czy to wspólnikom w spółkach osobowych - patrzeć uważnie na ręce. Nie chodzi tu o brak zaufania, tylko o kontrolę i o własne bezpieczeństwo. W razie problemów nikogo z wierzycieli nie będzie interesował wewnętrzny podział obowiązków w spółce. Taki zwyczaj, jak regularna analiza stanu spraw spółki ma jeszcze jeden pozytywny skutek. Jeśli robić to porządnie, można wiele groźnych sygnałów dostrzec dużo wcześniej i odpowiednio na nie zareagować. Oczywiście nie ma co przesadzać z formalizmem, ale mam nadzieję że dostrzegasz, że tu idzie też o Twoje osobiste bezpieczeństwo.

Warto ten czas poświęcić też i dlatego, że można w ten sposób gromadzić materiał o charakterze statystycznym (wyniki sprzedaży, kształtowanie się różnego rodzaju kosztów itp.), pomocne przy podejmowaniu decyzji. Jeśli zaś prezentują się one dość zachęcająco, mogą być też uzupełnieniem rozmów z kontrahentami. Tak więc, jako produkt uboczny działań które mają Cię zabezpieczyć, otrzymujesz ważne przekrojowe informacje.

W spółce kapitałowej masz możliwość wykluczyć całkowicie odpowiedzialność osobistą poprzez wyłączenie siebie ze składu zarządu i wynajęcie na to miejsce pracowników. To rozwiązanie pozbawia Cię jednak bezpośredniego wpływu na zarządzanie, no a poza tym jest kosztowne i nie każda firma może sobie na nie pozwolić. Z drugiej strony taka właśnie idea przyświecała twórcom tej konstrukcji prawnej - chodziło o ograniczenie ryzyka i odpowiedzialności tylko do zainwestowanego kapitału.

[..]

To jest tylko część darmowego fragmentu tego ebooka.
Zarejestruj się za darmo w Złotym Klubie, a otrzymasz dostęp do ponad 170 darmowych oraz obszernych fragmentów płatnych ebooków.

Co Ci da członkostwo w Złotym Klubie?
  • darmowe ebooki (ponad 170)
  • specjalne rabaty
  • punkty lojalnościowe
  • możliwość udziału w forum dyskusyjnym
  • promocje
  • informacje o nowościach
Zarejestruj się teraz
  
Czynniki osiągania sukcesu
41,70 zł

Czynniki osiągania sukcesu

Czynniki osiągania sukcesu, czyli kilka praktycznych lekcji dla wszystkich ludzi, którzy mają wielką motywację i chcą pracować ciężko, ale z rozmysłem.

PROMOCJA