INSERT INTO ebook_cms_stats_info (data, hash, ip, referer, agent, url) VALUES ('1714192579', '5e6c07fd8fd413f0e301debe7be6f44e', '3.22.171.136', '', 'Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)', '#dobre_wypracowania-ebook_fragment-230.html')


INSERT command denied to user 'motopremiu_ebook'@'86.111.241.11' for table 'ebook_cms_stats_info'INSERT command denied to user 'motopremiu_ebook'@'86.111.241.11' for table 'ebook_cms_stats_info' Ebook - Dobre wypracowania
W pakiecie taniej

Jak zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych
kupując ebooki?

Strona główna » Nauka i edukacja » Porady i poradniki » Dobre wypracowania 
Dobre wypracowania

Elżbieta Banecka

Dobre wypracowania

Kategoria: Porady i poradniki
Wydawca: Złote Myśli

ISBN: 978-83-7521-270-9
Ilość stron: 92
Format: plik PDF

19,97 zł Zamów wersję elektroniczną

29,97 zł Zamów wersję drukowaną + elektroniczna gratis 96
 

CZĘŚĆ I
Teza jest podstawą konstrukcji
Rozdział I

Najważniejsza jest teza
„Teza" jest centralnym pojęciem w nauce konstruowania wypracowań oraz wypowiedzi ustnych. Układając twierdzenia,  przede wszystkim sami uświadamiamy sobie, jakie zajmujemy stanowisko w danej sprawie. Teza to nic innego, jak twierdzenie - czyli zdanie, któremu możemy przypisać wartość prawdy lub fałszu.

Najczęściej twierdzenia układamy w formie: „Jest tak i tak..." albo: „Powinno być tak i tak..."

Przykład - twierdzenia
Podajmy na początek kilka prostych twierdzeń:

- Oglądanie telewizji jest szkodliwe,
- Wakacje powinny trwać pół roku,
- Większość reklam opiera się na manipulacji,
- Chodzenie do dobrej szkoły zwiększa szanse na udany start w życiu,
- Palenie na terenie szkoły powinno być dopuszczalne,
- Gdyby kobiety sprawowały władzę, świat był by piękniejszy.

Oczywiście nie musisz zgadzać się z podanymi przeze mnie twierdzeniami, zresztą niektóre z nich są trochę prowokacyjne. Z tego powodu nie są one jednak nudne. Nie wiem, jak inni nauczyciele, ale ja ziewałam zazwyczaj już przy drugim wypracowaniu swoich uczniów. Zatem apeluję: postaraj się mnie nie zanudzić!

Proszę Cię o inwencję dlatego, że teraz kolej na Ciebie. Wpisz poniżej cztery twierdzenia dotyczące ważnych dla Ciebie spraw życiowych:
Sprawdź, czy to, co napisałeś, jest rzeczywiście tezą. Twierdzenie nie może być równoważnikiem zdania. Jeśli napisałeś hasło „Władza dla kobiet", skreśl je i zacznij od początku. Pamiętaj: „Jest tak i tak...", „Powinno być tak i tak...".

Przykład - tematy prac ze względu na zawartość tez
Tezy są bardzo ważne, bo będą pojawiać się właściwie w każdej części wypracowania. Często sam temat pracy zawiera już jakąś tezę, np.:
- „Świat bez miłości jest światem martwym" (A. Camus). Rozważ myśl,
odwołując się do znanych ci utworów literackich i własnych przemyśle.,
- Uczciwość pomaga człowiekowi w osiąganiu życiowych celów. Rozważ
myśl, odwołując się do znanych ci utworów literackich.
- Na podstawie wybranych u/worów udowodnij, że dewizą starożytnych
pisarzy było:
„ Uczyć, bawić, wzruszać „.
W życiu nie chodzi o szczęście, lecz o dobre życie" (Barbara Skarga). Rozważ myśl, odwołując się do postaw wybranych bohaterów literackich.
Niekiedy dostajemy jednak tematy, które nie zawierają gotowych twierdzeń, np.:
- Obcy i inny portrety odmieńców i ich funkcje w dziele literackim.
- Literatura, film, teatr która z wymienionych sztuk najbardziej
odpowiada twojej wrażliwości? Odpowiedź uzasadnij, analizując
wybrane dzieła XX wieku.
- Obraz władzy i władcy w literaturze. Przedstaw jego funkcjonowanie w wybranych u/worach literackich różnych epo.
- Jakie wartości, zawarte w dziełach literackich, należy przekazać
następnym pokoleniom jako najcenniejsze wartości? Swoje rozważania na
temat etosu człowieczeństwa zilustruj odpowiednimi przykładami.
Niezależnie od tego, czy temat zawiera tezę, czy też jej nie zawiera, sam musisz wymyślić kilka dobrych twierdzeń, które uniosą konstrukcję całej pracy. Mówię „uniosą konstrukcję", bo tezy są jak szkielet ryby albo jak konstrukcja domu, o którą oprą się ściany. Ten szkielet powinien być mocny - a więc Twoje twierdzenia powinny być ciekawe i niebanalne.

Przykład - słabe tezy
Zobaczmy teraz, co mam na myśli. Weźmy temat: „ Uczciwość pomaga człowiekowi w osiąganiu życiowych celów. Rozważ myśl, odwołując się do znanych ci u/worów literackich „.
Możesz pójść na łatwiznę i zacząć od twierdzeń: „ Człowiek powinien być uczciwy" albo: „ Uczciwość była ceniona przez ludzi od zawsze „. Ani śladu inwencji. W drugim twierdzeniu zamiast słowa „uczciwość" można wstawić cokolwiek, np. Stołki były cenione przez ludzi od zawsze". To zdanie ma dokładnie taką samą wartość poznawczą, jak poprzednie, czyli żadną. Przyznasz, że nie wniosło niczego ciekawego do tematu.
Zastanów się jednak, czy nie potrafisz sformułować ciekawszej tezy. Może: „ Uczciwość pomaga w osiąganiu celów życiowych, ponieważ dla człowieka prawego jest ona często celem samym w sobie."
Już jedna dobra teza zamieszczona we wstępie potrafi unieść konstrukcję pracy. Tak właśnie stało się w wypracowaniu, którego fragment zamieszczam poniżej.

Przykład - wstęp zawierający jedną, ale dobrą tezę
Temat: Wierność i zdrada w decyzjach moralnych bohaterów literackich.
Żeby pisać o wierności i zdradzie, postaram się najpierw zdefiniować te pojęcia. Otóż wierność, moim zdaniem, to przede wszystkim dotrzymywanie warunków um owy, często niepisanej, to również lojalność wobec innych. Można być wiernym swoim przekonaniom, ideałom, lojalnym wobec otaczających nas ludzi. Każde złamanie danego słowa, wystąpienie przeciw osobie, która nam zaufała, oszukanie jej, uważam za nikczemny czyn, noszący znamiona zdrady.
Nie zawsze jednak ludzkie życie i wybory dokonywane przez bohaterów są tak jednoznaczne. Zdarza się bowiem nieraz, że człowiek, chcąc dotrzymać wierności jednej sprawie, musi zdradzić inną."
Ważne i ciekawe twierdzenie padło na końcu tego wstępu. Ono jedno wystarczyłoby, aby przywołać na potwierdzenie go interesujące przykłady sytuacji trudnego wyboru. Dobrze jednak byłoby, abyśmy nie poprzestali na wymyśleniu tylko jednego ciekawego twierdzenia.

Przykład - wstęp zawierający wiele tez
Temat: Władza i władca jako motyw literacki. Przedstaw jego funkcjonowanie w wybranych utworach literackich różnych epok
„Władza to prawo do rządzenia państwem, kierowania innymi ludźmi. Daje ona potęgę, ale potrafi także nauczyć pokory. Bardziej niż silnej pięści, wymaga odpowiedzialności i charakteru. Trudno jest być rządzącym. Magia władzy potrafi owładnąć najsilniejszym człowiekiem i zniszczyć go. Dla słabego, tchórza, karierowicza, zawsze będzie śmiertelną pułapką. Silny i odważny czasem udźwignie jej ciężar.

To jest tylko część darmowego fragmentu tego ebooka.
Zarejestruj się za darmo w Złotym Klubie, a otrzymasz dostęp do ponad 170 darmowych oraz obszernych fragmentów płatnych ebooków.

Co Ci da członkostwo w Złotym Klubie?
  • darmowe ebooki (ponad 170)
  • specjalne rabaty
  • punkty lojalnościowe
  • możliwość udziału w forum dyskusyjnym
  • promocje
  • informacje o nowościach
Zarejestruj się teraz
  
Szybka nauka języków obcych
29,90 zł

Szybka nauka języków obcych

Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu? Poznaj techniki skutecznej nauki języków obcych, dzięki którym będziesz w stanie opanować kilka języków w...

PROMOCJA