INSERT INTO ebook_cms_stats_info (data, hash, ip, referer, agent, url) VALUES ('1714115486', 'a818d60f90ba5a01c7eec629e44d8fb2', '3.145.191.22', '', 'Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)', '#statystyka_po_ludzku-ebook_fragment-336.html')


INSERT command denied to user 'motopremiu_ebook'@'86.111.241.11' for table 'ebook_cms_stats_info'INSERT command denied to user 'motopremiu_ebook'@'86.111.241.11' for table 'ebook_cms_stats_info' Ebook - Statystyka po ludzku
W pakiecie taniej

Jak zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych
kupując ebooki?

Strona główna » Nauka i edukacja » Statystyka po ludzku 
Statystyka po ludzku

Paweł Tatarzycki

Statystyka po ludzku

Kategoria: Nauka i edukacja
Wydawca: Złote Myśli

ISBN: 978-83-7521-303-4
Ilość stron: 397
Format: plik PDF

29,90 zł Zamów wersję elektroniczną

54,90 zł Zamów wersję drukowaną + elektroniczna gratis 383
 

Wstęp

Celem tej publikacji jest „poukładanie" obszernego materiału ze statystyki, ze wskazaniem na praktyczne zastosowania nabywanej wiedzy w tym za-kresie. W myśl zasady stopniowania trudności - najtrudniejsze, najbardziej złożone zagadnienia omówiono pod koniec tego opracowania. Przykładowo, dobór próby - mimo że jest to elementarne pojęcie statystyki - omówiono w rozdziale ostatnim, co jest konsekwencją wprowadzonej zasady.

Aby ułatwić przejścia do pokrewnych tematów czy trudnych pojęć statystycznych, zastosowano nowatorskie rozwiązanie na wzór hiperłączy internetowych. Rozwiązanie to ma szczególne znaczenie przy powtarzaniu materiału na „za pięć dwunasta", przed kolokwium czy egzaminem. I tak np. odwołanie w kolorze hiperłącza „(zob. Dobór próby)" przyciąga uwagę Czytelnika. W wersji elektronicznej możliwe jest kliknięcie na linku powodujące przejście do podrozdziału „Dobór próby".

W myśl zasady związku teorii z praktyką wprowadzany materiał wyjaśnia-ny jest na przykładach, co ułatwia jego zrozumienie, a dodatkowo czyni naukę ciekawszą. Integralną częścią publikacji są przykłady wykonane w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel. W tekście publikacji znajdują się informacje typu (zob. Przykłady...).

Każdy większy dział „wieńczy" zestaw zadań do samodzielnego wykonania, poprzedzonych rozbudowanym przykładem, zawartych w podrozdziałach „Trening i ewaluacja". Czytelnik może dokonywać analiz, wykorzystując szereg danych praktycznych zebranych w pliku Dane_do_analizy. xls. Obok tradycyjnych zadań - w większości działów sprawdzających za-mieszczono testy wielokrotnego wyboru, które Czytelnik z łatwością sprawdzi w specjalnie przygotowanych w tym celu arkuszach MS Excel pt. Ewaluacja.

Animacje, czyli prezentacje PowerPoint ukazujące w sposób dynamiczny wykonywanie złożonych czynności obliczeniowych w arkuszu kalkulacyjnym Excela, są pomocne przy studiowaniu rozbudowanych przykładów w działach „Trening i ewaluacja", jak również przy analizie wspomnianych przykładów wykonanych w arkuszu MS Excel.

Do publikacji dołączono ponadto trzy aplikacje wykonane w programie MS Excel:

Bonus 1: „Szeregi statystyczne" - aplikacja do grupowania i prezentacji danych.

Bonus 2: „Rozkłady prawdopodobieństwa" - pozwala błyskawicznie obliczyć prawdopodobieństwo dla zadanej wartości lub odwrotnie - dla wybranych rozkładów.

Bonus 3: „Chi-kwadrat" - wspomaga analizę współzależności danych jakościowych.

[...]

2. Opis statystyczny

Opis statystyczny ma sumaryczny charakter, co oznacza, że dotyczy on całej zbiorowości generalnej bądź próbnej, a nie poszczególnych jednostek statystycznych. Opisu statystycznego dokonuje się za pomocą odpowiednich miar [19, s. 30]. W dalszej części tego rozdziału omówiono wybrane miary opisu statystycznego, stosowane w analizie struktury zbiorowości, analizie współzależności oraz analizie dynamiki. Rozdział ten ma zatem analityczny charakter i stanowi wstęp do wnioskowania statystycznego. Dlatego we wszystkich wzorach, gdzie pojawi się liczebność zbiorowości, będzie ona oznaczana literą n jako liczebność zbiorowości próbnej (nie-mniej jednak wzory te znajdują również zastosowanie przy obliczaniu charakterystyki dla całej populacji generalnej).

Tym, na co należy zwrócić uwagę przy studiowaniu niniejszego rozdziału - a o czym niejednokrotnie zdarza się zapominać na egzaminie - jest rodzaj danej cechy statystycznej i związany z nią typ skali pomiarowej. Jak już była mowa, pomiar cech ilościowych na skalach „słabszych" pociąga za sobą znaczną utratę informacji. Im silniejszy typ skali pomiarowej, tym więcej miar statystycznych można obliczyć (zob. tabela 1.5).

Ponadto - w przypadku cech ilościowych - wybór odpowiedniej miary (skorzystanie z prawidłowego wzoru statystycznego) zależy od tego, czy dane są pogrupowane, a jeśli tak, to czy pogrupowano je w szereg rozdziel-czy punktowy, czy też szereg rozdzielczy z przedziałami klasowymi.

W związku z powyższym - przy prezentowaniu miar opisu statystycznego podkreślono, czy dany wzór znajduje zastosowanie dla danych niepogrupowanych, czy też pogrupowanych w szereg rozdzielczy (punktowy lub z przedziałami klasowymi). Zwrócono też uwagę na typ skali pomiaru danych, umożliwiający zastosowanie określonej miary.

1.1. Przygotowanie badania

Na tym etapie należy sprecyzować cel badania statystycznego, określić zbiorowość i jednostkę statystyczną, jak również dokonać wyboru metody badania. Jest to ważny etap, ponieważ popełnione tu błędy w dużym stopniu mogą zaważyć na jakości całego badania.

1.1.1. Ustalenie celu badania statystycznego

Na wstępie formułowane są koncepcje dotyczące całości badania statystycznego. Podstawową kwestią jest dokładne określenie celów (ogólnych i szczegółowych) oraz hipotez roboczych [10, s. 28]. A. Bielecka [3, s. 29] wyróżnia dwa zasadnicze cele badania statystycznego, tj.:

1.Cel diagnostyczny - określa, co i dlaczego jest przedmiotem badania statystycznego.

2.Cel praktyczny - precyzuje, komu i czemu badanie ma służyć.

Oto przykłady określenia celu diagnostycznego i praktycznego (por. [3, s. 30]):

Przykład 1. Celem diagnostycznym jest określenie skuteczności wybranych narzędzi marketingowych stosowanych w sprzedaży jogurtów w pewnym supermarkecie - badaniu poddano takie narzędzia, jak: promocje ce-nowe, degustacje, zamieszczenie oferty w gazetce reklamowej. Cel praktyczny takiego badania to zweryfikowanie hipotezy głoszącej, iż na wzrost popytu znacząco wpływa połączenie promocji cenowej z prezentacją promowanego jogurtu w gazetce reklamowej. Jeśli hipoteza ta okaże się słuszna, to w przyszłości dział marketingu supermarketu zawsze będzie stosował promocje cenowe dla tej grupy produktów, w połączeniu z wydrukiem oferty promocyjnej w gazetce reklamowej (efekt synergiczny).

Przykład 2. Firma zajmująca się pośrednictwem finansowym planuje wprowadzenie do oferty pośredniczenia w zawieraniu umów odnośnie zmiany Otwartego Funduszu Emerytalnego. Może jednak podpisać umowę wyłącznie z jednym funduszem. Celem diagnostycznym badania będzie określenie częstotliwości i kierunku zmian poszczególnych OFE przez za-pisane już do nich osoby oraz identyfikacja kluczowych czynników powodujących te zmiany. Można postawić hipotezę, iż o zmianie OFE decydują głównie czynniki ekonomiczne, takie jak stopa zwrotu czy prowizja od składki. Gdy hipoteza ta okaże się słuszna, to firma podpisze umowę z funduszem o najwyższej stopie zwrotu netto, tj. stopie skorygowanej o koszty prowizji od składek. W przeciwnym razie należy określić czynniki poza-ekonomiczne (np. podpisać umowę z funduszem gwarantującym najwyższą stawkę dla akwizytora od podpisanej umowy - czynnik ten może okazać się skutecznym motywatorem dla osób pozyskujących klientów dla danego OFE).

Przykład 3. Firma edukacyjna zamierza rozszerzyć swoją ofertę o naucza-nie na odległość (tzw. e-learning). Celem diagnostycznym projektowanego badania statystycznego będzie określenie preferencji wśród wybranej grupy studentów odnośnie różnych form nauczania, w tym stosunku do nauczania na odległość. Ponadto celem diagnostycznym jest określenie najbardziej popularnych przedmiotów. Początkowo - z uwagi na znaczne koszty inwestycji w platformę e-learningowy - planowane jest wprowadzenie tylko dwóch przedmiotów. Celem praktycznym będzie w tym przypadku zweryfikowanie hipotezy o dużym zainteresowaniu nauczaniem on-line, a w przypadku jej poprawności - optymalne dostosowanie oferty do rynku (wybór najbardziej popularnych przedmiotów).

Jak widać, cel diagnostyczny określa obecny stan rzeczy, natomiast cel praktyczny zmierza do wyciągnięcia wniosków i podjęcia odpowiednich kroków w przyszłości.

[...]

To jest tylko część darmowego fragmentu tego ebooka.
Zarejestruj się za darmo w Złotym Klubie, a otrzymasz dostęp do ponad 170 darmowych oraz obszernych fragmentów płatnych ebooków.

Co Ci da członkostwo w Złotym Klubie?
  • darmowe ebooki (ponad 170)
  • specjalne rabaty
  • punkty lojalnościowe
  • możliwość udziału w forum dyskusyjnym
  • promocje
  • informacje o nowościach
Zarejestruj się teraz
  
Czynniki osiągania sukcesu
41,70 zł

Czynniki osiągania sukcesu

Czynniki osiągania sukcesu, czyli kilka praktycznych lekcji dla wszystkich ludzi, którzy mają wielką motywację i chcą pracować ciężko, ale z rozmysłem.

PROMOCJA